İş Sözleşmeleri Bakımından Korona Virüs Önlemleri Kapsamında Değerlendirme

İş Sözleşmeleri Bakımından Korona Virüs Önlemleri Kapsamında Değerlendirme
Mart 18, 2020 sahin dost
dost hukuk ofisi

İş Sözleşmeleri Bakımından Korona Virüs Önlemleri Kapsamında Değerlendirme

Korona Virüs (Covid-19) olarak bilinen solunum yolu bulaşıcı hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 9 Mart 2020 tarihli raporuna göre 100’den fazla ülkede 109 bin teyit edilmiş küresel vakayla kayıtlara geçmiştir. DSÖ tarafından, Corona Virüs için 2 Mart 2020 tarihinde küresel risk seviyesini “yüksekten”, “çok yüksek” seviyesine çıkarılmış, ayrıca “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan edilmiştir.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri kapsamında, tüm kurumlar tarafından salgının önlenmesi için çalışmalar başlatılmış ve insanların evlerinde kalmaları, sosyal izolasyona girmeleri şiddetle tavsiye edilmiştir.

İçişleri Bakanlığı tarafından 16.03.2020 tarihinde bildirilen genelge ile “ tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmuştur. “

Gerek İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile gerek başka idari tedbirler çerçevesinde alınan kararlar ile ve gerekse salgından kaynaklı olarak işyerlerini kapatmak zorunda kalan işyerleri için hukuki bir değerlendirme sunulmaktadır.

Salgın hastalık ve bu kapsamda alınan idari tedbirler kapsamında işyerlerini kapatmak zorunda olan işverenler yönünden iş sözleşmelerinde İş Kanunu 40. Maddesi kapsamında zorlayıcı nedenle çalıştırılamayan işçi yönünden bir haftaya kadar her gün yarım ücret ödeme borcu söz konusudur.  Bakanlık tarafından yayımlanan genelgede bir süre öngörülmemiş olup bu sürenin iş kanunun 40. Maddesinde adı geçen 7 günlük süreyi geçmesi de muhakaktır. Bu halde öncelikle işçi ile ücretsiz izin konusunda anlaşmaya varmak, imkan var ise bulunduğu yerden çalışmasına imkan vermek gereklidir. Ancak işin niteliği itibari ile işyerinde yapılmasının zorunlu olması ve işçinin de ücretsiz izni kabul etmemesi halinde iş sözleşmesi askıda olacaktır.

Hukukumuzda bu gibi zorlayıcı sebepler için Kısa Çalışma ve Kira Çalışma Ödeneği düzenlemiştir.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*